Biblioteka Wydziału Teologicznego to nie tylko opasłe tomy teologii, filozofii czy innych poważnych dziedzin naukowych. W swoich zbiorach posiadamy również książki w sam raz na czas wakacji – beletrystykę, popularnonaukowe, poezje ; literaturę łatwą, lekką i przyjemną, ale zarazem pouczającą i wartościową. Wybraliśmy dla Was dziesięć pozycji lektur na wakacje – do poczytania w pociągu, na plaży, w trakcie odpoczynku w górskich wędrówkach.

Zapraszamy do Biblioteki WT.

Pamiętajcie – każda książka ma swojego czytelnika 🙂

1. Aforyzmy, sentencje i przysłowia Wschodu / Remigiusz Kwiatkowski

“Mowa jest perłą, przysłowie – jej pobłyskiem ” – twierdzi Konfucjusz, aforyzmy to lśniące “wśród mroku nocy latarnie” – utrzymują Japończycy, to “miód mądrości” – zapewniają Hindusi, to “najwonniejsze kwiaty z sadów poezji” – wołają z zachwytem poeci arabscy i perscy.

Książeczka zawiera aforyzmy chińskie, japońskie, hinduskie, arabskie i perskie.

2. Mucha i anioł / Jerzy Afanasjew

Urodziłem się 11 września 1932 roku w Wenecji. Ojciec mój był dżokejem, matka damą pikową. We Włoszech występowałem jako hr. Ciano, w Paryżu pod pseudonimem: Józefina Backer. Do Polski przybyłem z falą poszukiwaczy złota. Głodowałem. Była jesień. Zamiast serca miałem żółty liść klonowy. Ojca sprzedałem więc kidnaperom, matkę zastawiłem w lombardzie. Sam zapisałem się do cyrku jako lew, Tołstoj. Tu, w Bim-Bomie poznałem uroczą panią Tatianę – Miss Europę, jedyną w moim życiu kobietę z brodą. Zakochany, pływałem w trumnie po morzu, grając na gitarze i śpiewając jej sarabandy. Przy księżycu wrzuciliśmy nasze serca do wody. Ona złote, ja liść klonowy. Do warszawskiego ZOO sprzedałem węża ogrodowego jako boa. Stąd welon, mirt i ślub. W dniu ślubu przyszła policja z tym wężem pod pachą i zaczęła nas polewać. Ukrywając się pod pseudonimem św. Floriana, kończyłem Akademię Sztuk Pięknych. Byłem uważany za wariata, ale popieranego przez Państwo. Po śmierci jestem duchem. Straszymy wraz z Katarzyną Wielką. Już północ na wieży…

3. Empirowy pasjans / Waldemar Łysiak

Autor wprowadza czytelnika w fascynujący świat epoki napoleońskiej. Szkicuje siedemnaście frapujących portretów z tej epoki, a jego drogi wiodą przez zdarzenia nie do końca wyjaśnione oraz fakty zręcznie przesłonięte manipulacjami historyków dopasowujących je do swych politycznych poglądów. “Empirowy pasjans” jest więc książką w pełnym tego słowa znaczeniu odkrywczą.

4. Pasażerowie z dyliżansu / Louis Aragon

Powieść “Pasażerowie z dyliżansu” jest trzecią powieścią cyklu “Świat rzeczywisty”, poświęconego przemianom dokonującym się w społeczeństwie francuskim XX w. (pozostałe pozycje: “Dzwony Bazylei”, “Piękne dzielnice”, oraz “Aurelian”)

5. Znachor / Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Powieść Znachor Tadeusza Dołęgi-Mostowicza napisana w 1937 roku należy do klasyki polskiej literatury.

Znany chirurg, profesor Rafał Wilczur, dowiaduje się, że porzuciła go żona. Zrozpaczony mężczyzna upija się i pada ofiarą bandytów. Ciężko pobity doznaje amnezji. Nie wie, kim jest, wędruje po wsiach i podejmuje się przypadkowych prac. Zostaje przygarnięty przez wiejskiego gospodarza i zaczyna leczyć ludzi jako Antoni Kosiba. Gdy mimo prymitywnych warunków, przeprowadza udaną operację na kalekim synu gospodarza, sława znachora zaczyna się rozprzestrzeniać nie tylko w najbliższej okolicy.

Niezwykła popularność Znachora przyczyniła się do powstania popularnej ekranizacji z 1981 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana.

6. Jak udomowiono człowieka / James C. Scott

„Kusi mnie, aby rewolucję, która dokonała się w okresie późnego neolitu, z całym zakrojonym na dużą skalę wkładem w życie społeczne, postrzegać jako coś w rodzaju zatrudnienia poniżej poziomu kwalifikacji…. Jeżeli jest to zbyt ponury pogląd na przełom, który jak się uważa uczynił możliwym rozwój cywilizacji, pozwólmy sobie przynajmniej na stwierdzenie, że dla naszego gatunku oznaczało to zmniejszenie uwagi oraz wiedzy praktycznej o świecie przyrody, redukcję diety, skurczenie się przestrzeni, a także zawężenie zakresu życia rytualnego.” James C. Scott

7. Idiotokracja czyli Zmowa głupców / Janusz Szewczak

Głupcy zawsze istnieli, niektórzy z nich sięgali nawet po władzę, ale nigdy jeszcze w dziejach świata ród ludzki nie miał do czynienia z prawdziwą inwazją głupoty. Zjawisko to stało się bardzo groźne, albowiem objęło niektóre kręgi władzy. Powstały fałszywe elity składające się w całości z durniów i dewiantów różnej maści, którzy trzymają się razem, wspierają i rządzą lub choćby próbują rządzić.

Co jest lekiem na idiotokrację? Rozum i mądrość, zdrowy rozsądek, uczciwość i moralność. Bez powrotu do Boga, twierdzi zarówno Janusz Szewczak, jak i wiele cytowanych przez niego prawdziwych autorytetów, świat się nie wyleczy; bez Boga nasza cywilizacja, zakorzeniona tak głęboko w chrześcijaństwie, zginie. Jednymi z najlepszych narzędzi terapeutycznych są mądre książki. Do nich trzeba na pewno zaliczyć dzieło, które, drogi Czytelniku, trzymasz w ręku, nie tylko mądre, ale i wydane na najwyższym poziomie edytorskim, pięknie ilustrowane.

8. Tajemnice Caravaggia / Witold Kawecki

Caravaggio fascynuje mnie od kilkudziesięciu lat. Wędrując po świecie, zawsze z drżeniem serca wyszukiwałem obrazy tego artysty, by móc je kontemplować na żywo. W ten sposób na przestrzeni wielu lat udało mi się obejrzeć prawie wszystkie jego dzieła. Twórczość ta w wyjątkowy sposób stała się częścią mojego życia. O Caravaggiu pisałem, wygłaszałem konferencje, prowadziłem prace naukowe, wykłady na uniwersytecie, a nawet rekolekcje w kościołach, posługując się jego obrazami. Zawsze spotykało się to z dużym zainteresowaniem audytorium. Ośmieliło mnie to do napisania o nim książki, którą właśnie prezentuję. Ma być ona próbą odkrycia licznych tajemnic Caravaggia dotyczących jego osobowości, życia i techniki malowania (ze wstępu autora do publikacji).

9. Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości / Lydia Pyne

Czerpiąc informacje z archiwów, muzeów i wywiadów, Pyne tworzy kulturową historię każdego słynnego okazu – począwszy od odkrycia życia pozagrobowego wśród eksponatów muzealnych aż po ich wpływ na kulturę masową. Do tej siódemki należy metrowy „hobbit” z wyspy Flores, neandertalczyk z La Chapelle, dziecko z Taung, mityczny człowiek z Piltdown, człowiek pekiński, Australopithecus sediba oraz Lucy.

Każde z tych znalezisk miało wpływ i fascynowało całe pokolenia, a także było jaskrawym przykładem na to, w jaki sposób odkrycia naszych przodków zostały przyjęte, zapamiętane i uwiecznione. Dowcipnie i fachowo Pyne powołuje do życia każdą z tych skamieniałości i prezentuje sposób ich opisywania, prezentowania i udostępniania społecznościom naukowym i szerszej opinii publicznej. Ta fascynująca i niezwykle ciekawa książka przedstawia wpływ paleoantropologii w nowym kontekście, przypominając nam o tym, jak przeszłość naszego gatunku w zadziwiający sposób wpływa na naszą obecną kulturę i wyobraźnię.

10. Seksting / Małgorzata Bereźnicka, Justyna Rokitowska

Książka stanowi ważny wkład w pogłębienie wiedzy dotyczącej sekstingu i zagrożeń z nim związanych. W recenzowanej pracy zostały podjęte ważne i aktualne problemy. Charakteryzuje ją swoboda narracji, oryginalność idei i integralność prowadzonych wywodów. Jest to opracowanie będące udaną próbą diagnozy wiedzy, doświadczeń i opinii młodzieży na temat sekstingu. Autorki odwołują się do bogatej literatury przedmiotu i wyników dotychczasowych badań prowadzonych w obrębie podjętej problematyki w skali polskiej i międzynarodowej. Książka inspiruje również do dalszych badań w tej dziedzinie. Formułowane w niej interesujące wnioski mogą być z powodzeniem zastosowane w praktyce, a niektóre z nich mogą stać się sygnałem do poszukiwań nowych, lepszych rozwiązań.