Miło nam poinformować, że Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt.: “Żywotność katolicyzmu wobec procesów dziejowych na Ziemi Lubuskiej od XII do XX wieku”, nr rej. NPRH/DN/SP/0078/2023/12.
Przyznana kwota to 796 326,00 zł a kierownikiem projektu jest ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz.
Projekt realizowany będzie przez Instytut Nauk Teologicznych we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademią Zamojską.

“Przedmiotem projektu będzie ukazanie “Żywotności katolicyzmu wobec procesów dziejowych na Ziemi Lubuskiej od XII do XX wieku” w trzytomowej publikacji. Dotąd nie powstało całościowe opracowanie obejmujące cały okres dziejów – od średniowiecza do współczesności, a istniejące opracowania  posiadają wiele luk, np. monografia diecezji lubuskiej nie obejmuje wszystkich aspektów związanych z powstaniem, rozwojem i upadkiem diecezji ze względu na niedostępność archiwów niemieckich (w Poczdamie) oraz archiwów watykańskich. Także późniejsze zagadnienia są opracowane w sposób wybiórczy i przyczynkowy. Otrzymany efekt w postaci publikacji stanie się istotnych materiałem naukowym, z którego będą korzystać nie tylko historycy, także przedstawiciele innych dziedzin, np.: teologowie czy socjolodzy.  
Celem projektu jest opracowanie syntezy dziejów katolicyzmu na Ziemi Lubuskiej w latach 1123 – 1992, głównie w granicach obecnej Polski, jako uzupełnienie i kontynuacja badań nad misją chrystianizacji Pomorza, która ze wsparciem Bolesława Krzywoustego była przeprowadzona w dwóch etapach, w latach 1124–1125 i w roku 1128 przez św. Ottona z Bambergu, a także opis i charakterystyka wpływu tego wydarzenia na dzieje tego terenu i na świadomość ludności, która go zamieszkiwała oraz jego trwałość, pomimo wielu późniejszych niesprzyjających okoliczności, takich jak: likwidacja diecezji lubuskiej, okres reformacja, władztwo prostestanckie aż do powrotu struktur katolickich w XIX w., trudne doświadczenia pierwszej wojny światowej, dojście Hitlera do władzy i martyrologia katolików podczas II wojny światowej, a w końcu wymiana ludności po 1945 r., osiedlenie Polaków z różnych stron II Rzeczpospolitej i rola Kościoła w budowie tożsamości narodowej poprzez wspieranie przejawów patriotyzmu oraz integracji tych tak wielu powojennych grup ludnościowych.”

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie wniosku o dofinansowanie projektu.

Ogłoszenie wyników konkursu NPRH Dziedzictwo narodowe